تاکنون ۲۰ جام جهانی برگزار شده‌است و تنها ۸ کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با ۵ قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت هاست. همچنین برزیلی‌ها تنها تیم در دنیا هستند که در تمام ۲۰ دورهٔ رقابت‌ها حضور داشتند. ایتالیا و آلمان با چهار قهرمانی، دومین تیم‌های پرافتخار دنیا هستند، اوروگوئه و آرژانتین با ۲ قهرمانی و کشورهای انگلستان، فرانسه و اسپانیا ۶۶ کشور دیگری هستند  که تجربهٔ کسب عنوان قهرمانی را دارند.

جام جهانی، پربیننده ترین رویداد ورزشی است طوریکه بازی فینال جام جهانی سال ۲۰۰۶ را که در کشور آلمان برگزار شد، ۷۱۵٫۱ میلیون نفر در سرتاسر دنیا به صورت زنده تماشا کردند.

تغییرات در جام جهانی

در بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۷۸، مسابقات با حضور ۱۶ تیم برگزار می‌شد. البته در مسابقات سال ۱۹۳۸ کشور اتریش جزوی از آلمان شده بود و به همین دلیل بود که مسابقات با حضور ۱۵ تیم برگزار شد. همچنین در مسابقات سال ۱۹۵۰ بود که به علت انصراف تیم‌های هند، اسکاتلند و ترکیه، مسابقات با شرکت ۱۳ تیم برگزار شد. در آن سال‌ها اکثر تیم‌های شرکت کننده، از اروپا و آمریکای جنوبی بودند و تیم‌های کمی از قاره‌های آمریکای شمالی، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه در این رقابت‌ها بودند و اکثر آنها نیز به راحتی از تیم‌های اروپایی و آمریکایی جنوبی، شکست می‌خوردند. در واقع تا سال ۱۹۸۶، تنها آمریکا بود که جزو قاره اروپا و آمریکای جنوبی نبود اما توانسته بود از دور نخست رقابت‌ها صعود کند و در رقابت‌های سال ۱۹۳۰، به دور نیمه نهایی رسیده بود. همچنین تیم‌های ملی کوبا در سال ۱۹۳۸، کره شمالی در سال ۱۹۶۶ و مکزیک در سال ۱۹۷۰ بود که توانسته بودند به مرحله یک چهارم نهایی برسند.

در دوران جنگ جهانی دوم جام در ایتالیا بود و معاون رئیس فیفا، "اوتورینو باراسی" آنرا در یک جعبه کفش در زیر تختخواب خود مخفی کرده بود. برزیل در سال ۱۹۶۶ به روال عادی پس از چهار سال جام را به فیفا بازگرداند. این جام در همین سال و قبل از شروع بازیها، بخشی از نمایشگاه "فوتبال در دنیای تمبر" بود که در "وستمینستر سنترهال" لندن برگزار شده بود. در روز ۲۰ مارس ۱۹۶۶ برابر ۲۹ اسفند ۱۳۴۴ خورشیدی، زمانی که در قسمت دیگری از ساختمان نمایشگاه مراسم عبادت برگزار شده بود، ربوده شد. اما یک هفته بعد سگی ضمن بازی در باغچه جلوی خانه ای آنرا پیدا کرد. جام ژول ریمه پس از مسابقات ۱۹۷۰ برای همیشه به برزیل رفت ولی در دسامبر سال ۱۹۸۳ دوباره و این بار از ویترین فدراسیون فوتبال برزیل به سرقت رفت. در تحقیقات پلیس معلوم شد که دزدان جام را ذوب کرده‌اند. به این خاطر فدراسیون برزیل بدل جام را نزد یک شرکت آلمانی در شهر "هانائو" نزدیک فرانکفورت سفارش داد که اکنون در برزیل نگهداری می شود.

پس از این رویداد، فیفا از میان ۵۳ طرح که هنرمندان در رقابتی جهانی برای جام جهانی فراهم آورده بودند، جام فعلی را که طراحی تندیس ساز و سنگتراش ایتالیایی "سیلویو گازانیگا" اهل میلان است را بر گزید. جنس جام طلای ۱۸ عیار، وزن آن ۶۱۷۵ گرم و ارتفاع آن ۳۶۸ میلیمتر است. تیم برنده جام را دریافت می‌کند وپس از پایان مسابقات می بایستی آنرا قبل از بازگشت به کشور خود تحویل فیفا دهد. تیم قهرمان یک نسخه بدل با روکش آب طلا دریافت می‌کند که آنهم متعلق به فیفا میماند

تیم‌هایی که به جمع چهار تیم برتر راه یافته‌اند

تیمقهرماننایب قهرمانسومچهارم
 برزیل ۵ (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰، ۱۹۹۴، ۲۰۰۲) ۲ (۱۹۵۰*، ۱۹۹۸) ۲ (۱۹۳۸، ۱۹۷۸) ۲ (۱۹۷۴، ۲۰۱۴*)
 آلمان ۴(۱۹۵۴، ۱۹۷۴*، ۱۹۹۰، ۲۰۱۴) ۴ (۱۹۶۶، ۱۹۸۲، ۱۹۸۶، ۲۰۰۲) ۴ (۱۹۳۴، ۱۹۷۰، ۲۰۰۶*، ۲۰۱۰) ۱ (۱۹۵۸)
 ایتالیا ۴ (۱۹۳۴*، ۱۹۳۸، ۱۹۸۲، ۲۰۰۶) ۲ (۱۹۷۰، ۱۹۹۴) ۱ (۱۹۹۰*) ۱ (۱۹۷۸)
 آرژانتین ۲ (۱۹۷۸*، ۱۹۸۶) ۳ (۱۹۳۰، ۱۹۹۰، ۲۰۱۴)
 اروگوئه ۲ (۱۹۳۰*، ۱۹۵۰) ۳ (۱۹۵۴، ۱۹۷۰، ۲۰۱۰)
 فرانسه ۱ (۱۹۹۸*) ۱ (۲۰۰۶) ۲ (۱۹۵۸، ۱۹۸۶) ۱ (۱۹۸۲)
 انگلستان ۱ (۱۹۶۶*) ۱ (۱۹۹۰)
 اسپانیا ۱ (۲۰۱۰) ۱ (۱۹۵۰)
 هلند ۳ (۱۹۷۴، ۱۹۷۸، ۲۰۱۰) ۱ (۲۰۱۴) ۱ (۱۹۹۸)
 چکسلواکی ۲ (۱۹۳۴، ۱۹۶۲)
 مجارستان ۲ (۱۹۳۸، ۱۹۵۴)
 سوئد ۱ (۱۹۵۸*) ۲ (۱۹۵۰، ۱۹۹۴) ۱ (۱۹۳۸)
 لهستان ۲ (۱۹۷۴، ۱۹۸۲)
 اتریش ۱ (۱۹۵۴) ۱ (۱۹۳۴)
 پرتغال ۱ (۱۹۶۶) ۱ (۲۰۰۶)
 ایالات متحده آمریکا ۱ (۱۹۳۰)
 شیلی ۱ (۱۹۶۲)
 کرواسی ۱ (۱۹۹۸)
 ترکیه ۱ (۲۰۰۲)
 یوگسلاوی ۲ (۱۹۳۰، ۱۹۶۲)
 اتحاد جماهیر شوروی ۱ (۱۹۶۶)
 بلژیک ۱ (۱۹۸۶)
 بلغارستان ۱ (۱۹۹۴)
 کره جنوبی ۱ (۲۰۰۲*)
 

رده بندی بهترین تیم ها در جام جهانی

 برزیل( ۱۰۴ )بازی — ۷۰برد— ۱۷ تساوی — ۱۷ باخت — ۲۲۱ گل زده — ۱۰۲گل خورده — ۲۲۷ امتیاز

 آلمان( ۱۰۶ )بازی— ۶۶ برد — ۲۰ تساوی— ۲۰ باخت— ۲۲۴ گل زده— ۱۲۱ گل خورده — ۲۱۸ امتیاز

 ایتالیا(۸۳ )بازی—۴۵ برد —۲۱ تساوی — ۱۷ باخت —۱۲۸ گل زده — ۷۷ گل خورده —۱۵۶ امتیاز

 آرژانتین(۷۷ )بازی—۴۲ برد—۱۴ تساوی —۲۱ باخت —۱۳۱ گل زده —۸۴ گل خورده —۱۴۰ امتیاز

 اسپانیا(۵۹ )بازی —۲۹ برد—۱۲ تساوی—۱۸ باخت —۹۲ گل زده —۶۶ گل خورده —۹۹ امتیاز

 انگلستان(۶۲ )بازی—۲۶ برد—۲۰ تساوی—۱۶ باخت —۷۹گل زده—۵۶ گل خورده —۹۸ امتیاز

 فرانسه(۵۹ )بازی—۲۸ برد—۱۲ تساوی—۱۹ باخت —۱۰۶ گل زده—۷۱ گل خورده—۹۶ امتیاز

 اروگوئه(۵۱ )بازی—۲۰ برد —۱۲ تساوی—۱۹ باخت —۸۰ گل زده —۷۱ گل خورده —۷۲ امتیاز

حامیان وب سایت فارسی زبان جام جهانی روسیه 2018

 

logo-samandehi